Kiedy decydujemy się na wzięcie dość sporej pożyczki, często jedyną możliwością jest dla nas kredyt hipoteczny. Nie oszukujmy się, niewielu z nas zarabia na tyle dużo, by bank mógł nam zaufać i pożyczyć na przykład pięćdziesiąt tysięcy złotych. Czasem nie mamy nawet takiej zdolności kredytowej, by móc pożyczyć z banku pięć razy mniej, dziesięć tysięcy złotych. Bierzemy kredyty na nowy samochód, na remont, na wymarzone wakacje za granicą, na zakup nowych mebli, sprzętów domowych.
Bierzemy kredyty, by rozpocząć własną działalność gospodarczą, ponieważ pozyskanie środków unijnych jest na tyle skomplikowane, że mało kto potrafi poradzić sobie z formalnościami.
Albo bierzemy kredyt, bo chcemy naszą firmę rozwijać i potrzebujemy na przykład nowych sprzętów, maszyn.
Decydujemy się wówczas bardzo często na wzięcie kredytu hipotecznego, którego zabezpieczeniem dla banku, jak nazwa kredytu wskazuje, będzie hipoteka naszego domu bądź mieszkania, które posiadamy. Gdzie wziąć kredyt hipoteczny? Gdybyśmy zapytali o to doradcę finansowego, z pewnością w odpowiedzi usłyszymy, że najlepiej jest złożyć wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego w kilku bankach, ponieważ wówczas istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że kredyt dostaniemy.
Nie dla każdego banku będziemy na tyle wypłacalni, że zdecyduje się nam udzielić pożyczki. Od kilku banków możemy otrzymać odmowę, od kilku propozycję kredytu hipotecznego.
Wówczas mamy zawsze do wyboru kilka propozycji: możemy wybrać taki kredyt hipoteczny, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Dla większości z nas najistotniejszym czynnikiem, którym kierujemy się podczas wyboru kredytu, jest nie oprocentowanie, a raty, jakie będziemy miesięcznie płacić za nasz kredyt hipoteczny. Istotne jest to, aby nie obciążać nadmiernie naszego comiesięcznego budżetu, pochodzącego z naszych dochodów.
Dlatego najchętniej sięgamy po kredyty długoterminowe, które pozwalają na rozłożenie naszego kredytu hipotecznego na wiele lat, tak aby raty były niskie. Jeśli mamy wątpliwości co do uczciwości banku, nie musimy się tego obawiać. Banki to rzetelne instytucje, które są pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego i muszą postępować zgodnie z umową, którą z bankiem podpisaliśmy. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaki kredyt wybrać, zawsze możemy skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porady pracowników banku.
W każdym banku, który nie odmówił nam kredytu hipotecznego na wniosek, jaki złożyliśmy, możemy dowiedzieć się, dokładnie jak wygląda oferta. Następnie przeanalizujmy, która oferta pasuje nam najbardziej. Biorąc kredyt hipoteczny na wiele lat, na przykład na dziesięć, to będziemy i tak musieli płacić przez te dziesięć lat.
Dłuższy kredyt możemy spłacić szybciej, jeśli pozwalają nam na to nasze środki finansowe. Dlatego jeśli zastanawiamy się, czy podołamy z dość wysokimi ratami przez trzy lata, czy nie lepiej wybrać kredyt hipoteczny dwa razy dłuższy, dla bezpieczeństwa lepiej jest wybrać kredyt długoterminowy. Wówczas będziemy spokojniejsi i tak jak zostało wspomniane, jeśli będzie możliwość oddania bankowi pieniędzy wcześniej, możemy to bez problemów zrobić.