Zimowe mrozy, zwłaszcza podczas temperatur niższych niż minus 15 stopni, mogą wywoływać odmrożenia, zwłaszcza u dzieci. Powodują one uszkodzenia skóry, tkanek podskórnych i mięśni. Najbardziej wrażliwe, ponieważ najbardziej narażone na mróz, są odsłonięte części ciała, czyli twarz, uszy i dłonie, oraz stopy, które mają kontakt ze śniegiem.
Jak chronić dzieci na mrozie przed odmrożeniami
U dzieci odmrożenia występują szybciej i łatwiej ze względu na ich niską masę ciała, co powoduje większą i szybszą utratę ciepła. Utratę ciepła powoduje także oddychanie zimnym, mroźnym powietrzem. Nasz organizm broni się, kurcząc naczynia krwionośne skóry, ponieważ zapobiega to utracie ciepła wraz z przenoszeniem się krwi po poszczególnych częściach naszego ciała.
Jak ochronić nasze dziecko przed wychłodzeniem na mrozie
Aby dobrze ochronić nasze dziecko przed wychłodzeniem oraz poważniejszymi konsekwencjami (przemarznięcie może powodować obkurczenie się oskrzeli a nawet zatrzymanie akcji serca w drastycznych przypadkach) pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim stroju.
Ubieraj swoje dziecko wielowarstwowo, na cebulkę. Nie wystarczy ciepła puchowa kurtka, istotne jest również to, co dziecko nosi pod nią. Zwracaj uwagę na to, aby dziecko nosiło czapkę.
Przez naszą głowę tracimy blisko trzydzieści procent ciepła, czapka stanowi więc najważniejszy element zimowego stroju.
Zwracaj uwagę na materiał, z którego została wykonana: zwróć uwagę, że przez materiały takie jak polar, ciepło nie ucieka na zewnątrz, natomiast przez sztywne materiały z których wykonane są na przykład czapki z daszkiem, nie do końca chronią głowę przed mrozem.
Buty dla dziecka na mróz
Zwróć również szczególną uwagę na buty. Powinny mieć one odpowiednio grubą podeszwę, która chroni stopę przed mrozem przenikającym poprzez kontakt ze śniegiem. Podeszwa stanowi izolację między zimnym podłożem a stopą.
Zwróć uwagę, aby buty nie były zbyt ciasne, ponieważ pogarsza to ukrwienie stóp, które są wówczas bardziej narażone na niekorzystne działanie mrozu. Istotne są także rękawiczki i szalki, zwłaszcza u dzieci poniżej 10 roku życia.
Zgrzane dziecko a mróz
Zwracaj uwagę na to, czy dziecko nie wychodzi na dwór zgrzane i spocone, na przykład po lekcjach wychowania fizycznego czy po intensywnej zabawie w domu. Wytłumacz dziecku, jak istotny jest wpływ odpowiedniego ubrania na zdrowie.