Wzmocnienie pamięci i koncentracji przed egzaminem

cwiczenie

Egzamin, to dla nas często bardzo stresująca część całego semestru. Nie ma się co dziwić, w końcu od tego jak pójdzie nam na egzaminie zależy to, czy uda nam się zaliczyć przedmiot, dalej semestr, dalej całe studia. Często właśnie przez to, że się stresujemy i denerwujemy przed egzaminem, trudniej jest nam go zdać. Stres osłabia naszą pamięć i koncentrację, która jest w tym momencie niezbędna. W jaki sposób wzmocnić pamięć i koncentrację przed egzaminem?

Czy są jakieś sposoby, by to zrobić i jednocześnie zrelaksować się na tyle, by nie ściskać później podczas rozwiązywania testu długopisu z nerwów? Mamy dla Ciebie kilka drobnych, prostych i tanich podpowiedzi.

Oczywiście na pewno nie zdziwi Cię, a więc uznasz to za banał, że zdecydowanie lepiej jest przygotować się do egzaminu wcześniej niż na ostatnie pięć minut. Łatwiej jest nam zapamiętywać i koncentrować się, kiedy mamy do dyspozycji więcej czasu i nie czujemy na sobie tragicznej presji. Pamiętaj o tym, że dla naszego mózgu i jego funkcjonowania bardzo ważne jest to, w jaki sposób na co dzień podchodzimy do naszego zdrowia, do naszego ciała.

Uwierz, że nawet półgodzinny spacer dziennie może zdziałać dla Twojego serca, układu krwionośnego a dalej dla Twojego mózgu cuda. Aktywność fizyczna poprawia dostarczanie tlenu do krwi, dalej do mózgu. Dzięki temu, że nasz mózg jest lepiej dotleniony, łatwiej nam się skoncentrować i łatwiej nam zapamiętywać poszczególne informacje. Poza aktywnością fizyczną staraj się także zwracać uwagę na to co jesz.

Nie tylko na co dzień

Nie tylko na co dzień, co oczywiście byłoby wskazane, ale również przed samym egzaminem. Na naszą pamięć bardzo dobrze wpływa szpinak, brokuły i brukselki, czyli warzywa zielone. Dobre działanie mają także warzywa i owoce w kolorze pomarańczowym: same pomarańcze, morele, marchewka. Jeśli chcesz postawić na suplementy diety, korzystaj z takich, które zawierają witaminę E, kwasy Omega-3, witaminę B1 oraz L-karnitynę, która doskonale wzmaga naszą koncentrację. Unikaj natomiast chemikaliów, które zawarte są w pozornie bezpiecznych dla nas opakowaniach, takich jak aluminium i teflon.

Choć nasze życie toczy się coraz szybciej i szybciej

Choć nasze życie toczy się coraz szybciej i szybciej, zalewa nas zewsząd coraz więcej nowych informacji i wiadomości, często trudno jest nam ogarnąć to wszystko. Mamy doświadczenie, bo na co dzień spotykamy się z wysiłkiem, jednak często mamy problemy z pamięcią i koncentracją. Jest to spowodowane nie tylko tym, że nasz mózg się starzeje, co często niewłaściwie myślimy. To także czasami kwestia zmian hormonalnych, przemęczenia.

Dla jednych porą, kiedy trudniej jest nam się skoncentrować jest lato

Dla jednych porą, kiedy trudniej jest nam się skoncentrować jest lato, ponieważ wokół jest tyle cudownych rzeczy, a my musimy siedzieć w pracy czy w szkole, albo na uczelni, dla innych z kolei trudniej jest skoncentrować się zimą, ponieważ czujemy swojego rodzaju osłabienie. Brakuje nam światła, dzień jest krótki, czujemy senność, nie chce nam się wstawać z samego rana.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna naszych problemów z koncentracją, mamy kilka wskazówek, jak wzmocnić pamięć i koncentrację by po prostu funkcjonowało nam się lepiej, a nasz mózg mniej się przy tym męczył. Choć może zabrzmieć to banalnie, zacznij ćwiczyć.

Ćwiczenia około trzydziestu minut dziennie

Ćwiczenia około trzydziestu minut dziennie, to dla naszego mózgu naprawdę spora dawka tlenu. Nie musisz iść codziennie na siłownię, grać w tenisa czy pływać. Jeśli masz swój ulubiony sport to świetnie, jeśli nie: przynajmniej przespaceruj się przez wspomniane pół godziny dziennie, aby dotlenić i odświeżyć swój mózg. To dzięki prawidłowej cyrkulacji krwi, którą zapewnia odpowiednia dawka tlenu, nasz mózg funkcjonuje lepiej również pod względem pamięci i koncentracji. By poprawiać swoją pamięć, ćwicz swój umysł.

Ćwicz umysł tak, jak robiłeś to w szkole czy w przedszkolu.

Ćwicz go tak, jak robiłeś to w szkole czy w przedszkolu. Ucz się na pamięć fragmentów wierszy, które Ci się spodobały, piosenek które wpadły Ci w ucho. Ucz się cytatów swoich ulubionych autorów prozy czy poezji. Staraj się, na przykład czytając książkę, zapamiętywać, co dokładnie było w niej napisane. Zapamiętuj sytuacje, opisy, słowa. Dzięki temu ćwiczysz swój mózg, swoją pamięć, nawet jeśli po pewnym czasie zapomnisz tego, czego się nauczyłeś.