Masz pomysł na swój własny dom – Nie zapomnij o eksploatacji

tanielatanie Photo by Thirdman from Pexels

Koszt budowy domu

Masz w planach budowę swojego domu i zastanawiasz się, jakie będą koszty? Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że koszt budowy domu, to nie tylko koszt materiałów budowlanych i robocizny. Nawet jeżeli masz własną działkę i odpada Ci koszt zakupu terenu pod budowę domu, licz się z tym, że czeka Cię wiele opłat dodatkowych. Jakie to są opłaty? Przede wszystkim rozpoczynamy od pozwolenia na budowę.

To, że działka jest nasza i wokół są same domki jednorodzinne, nie jest równoznaczne z tym, że otrzymamy pozwolenie na budowę domu, tym bardziej od ręki. Aby dostać zgodę, pozwolenie na budowę domu, zwracamy się z prośbą, wnioskiem o to do starostwa powiatowego.

Musimy mieć szereg dokumentów, od projektu, przez wytyczne od geodety, często również geologa.

Aby w ogóle móc złożyć wniosek, musimy mieć projekt wykonany przez architekta i inżyniera budownictwa, również przez specjalistów którzy zajmują się instalacjami: energetycznymi, kanalizacją i doprowadzeniem wody, często też gazu. Oznacza to w praktyce, że choć nie jesteśmy pewni, czy w ogóle na naszej działce będzie można zbudować dom, musimy wydać pieniądze na jego projekt, by ubiegać się o pozwolenie.

To trochę błędne koło, ale przepisów nie da się ominąć. Czekają nas koszty sporządzenia mapki przez geodetę, zbadania gruntu przez geotechnika często z konsultacją geologa, czekają nas koszty sprzętów które musimy wynająć lub kupić, koszty związane z nadzorem budowlanym i kierownictwem budowy, tak więc poza materiałami i robocizną dojdzie nam sporo dodatkowych wydatków, o których często przy szacowaniu kosztów budowy domu zapominamy.

Ile kosztuje malowanie elewacji domu

Chcesz odświeżyć swój dom i zastanawiasz się nad przemalowaniem elewacji? Jakie będą koszty takiego zabiegu i czy to się opłaca? Przede wszystkim, kiedy szacujesz koszty jakichkolwiek robót remontowych i budowlanych, musisz wziąć pod uwagę to, co masz na dzień dzisiejszy. Jeżeli w elewacjach są jakiekolwiek ubytki, trzeba będzie je najpierw zalepić, albo w inny sposób zabezpieczyć, by całość wyglądała po przemalowaniu dobrze.

Często elewację trzeba najpierw oczyścić z brudu i kurzu, ponieważ zwłaszcza w terenach miejskich, szczególnie w dużych aglomeracjach, nasze elewacje już po roku mają na sobie ślady związane z sadzą czy innymi osadami.

By farba dobrze mogła przylegać do elewacji, trzeba tę elewację najpierw oczyścić, do czego najczęściej używa się sprzętów, które generują strumienie wody pod wysokim ciśnieniem.

Licz się więc z kosztami wykonania korekt, jeśli w elewacji są jakieś ubytki, oraz z kosztami mycia, czyszczenia elewacji przed malowaniem. W zależności od tego na jaką farbę się decydujesz, czy będzie to zwykła emulsja czy farby które są odporne na mróz, albo farby podobne do tych olejnych, ceny się zmieniają. https://intermedialna.pl

Najtańsza będzie zwykła emulsja, najdroższa farba mrozoodporna, którą dodatkowo można myć wodą czy detergentami, kiedy się zabrudzi.

Musimy liczyć się nie tylko z kosztem farby, ale i z kosztem zakupu sprzętu do malowania lub kosztem wynajęcia i zatrudnienia ekipy robotników, którzy wykonają odświeżenie elewacji za nas. Koszty ciśnieniowego sprzętu do malowania są dość wysokie w porównaniu z kosztami zakupu pędzli i wałków, jednak wówczas praca idzie szybciej. To samo jeśli chodzi o zatrudnienie ekipy z profesjonalnym sprzętem, albo bez takowego.

Jak oszczędzać wodę na ogrodzie

Chcesz zaoszczędzić co nieco na wydatkach za wodę, którą zużywasz w swoim ogrodzie? Jest kilka sposobów na to, w jaki sposób gromadzić wodę którą można później wykorzystać. Oczywiście jeśli obserwujesz, że wydatki są nieproporcjonalne do tego, co zużywasz miesięcznie, musisz sprawdzić, czy gdzieś w instalacji nie ma ubytków i nie powstają przecieki, które często właśnie generują znacznie wyższe rachunki za wodę, niż tego oczekujemy. Szczególnie duże zużycie wody jest podczas mycia włosów. Sprawdź https://angama.pl/index.php/2022/01/15/modne-fryzury-2022-przyklady-modnych-fryzur-ze-swiata-mody/

Aby gromadzić wodę opadową, którą później możemy wykorzystywać do podlewania roślin czy nawadniania trawników, możesz zaprojektować w swoim ogrodzie szereg pojemników, do których woda będzie spadała w czasie deszczu. Mogą mieć formę na przykład plastikowych donic, które będą jednocześnie ozdobą i miejscem gromadzenia się wody.

Dzięki temu jesteśmy w stanie uzbierać naprawdę sporą ilość wody, która po prostu i dosłownie spływa nam z nieba za darmo. Wówczas koszty związane z nawadnianiem i podlewaniem naszego ogrodu są znacznie niższe, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na przykład na nowe odmiany roślin, nawozy czy wymianę gleby, która straciła już swoje odżywcze właściwości.

Warto pomyśleć o wykorzystywaniu wody, która spływa nam podczas deszczu z dachu.

Jeżeli na naszym dachu są dobrze zaprojektowane rynny, woda deszczowa o ile nie mamy do czynienia z silną ulewą, powinna spływać na dół tylko poprzez rynny, pod którymi można umieścić zbiorniki, w których woda będzie się gromadziła, którą później będzie można wykorzystać do nawadniania ogrodu.