Kilka słów na temat spływów kajakowych

Spływy kajakowe znane były już przed wojną, lecz do niedawna uczestniczyli w nich tylko pasjonaci tego sporu dopiero od paru lat spływy kajakowe budzą zainteresowanie większej grupy osób nawet tych które nigdy nie siedziały w kajaku. Obecnie powstaje coraz więcej firm organizujących spływy kajakowe w różnych zakątkach Polski, jednak najpopularniejsze miejsca to Mazury, rzeki północnej Polski w tym spływy organizowane na Kaszubach, Suwalszczyzna, Bory Tucholskie a także spływy jednodniowe po rzekach takich jak np. Brda, Czarna Hańcza, Wda, Rospuda czy Biebrza.

Spływy kajakowe mogą być kilku dniowe, weekendowe czy jednodniowe, ile czasu chcemy spędzić w kajaku zależy już tylko od ilości naszego wolnego czasu. Bardzo modne ostatnio są firmowe wyjazdy integracyjne połączone ze spływem kajakowym. Spływ kajakowy to idealny pomysł na spędzenie długiego weekendu majowego, krótkiego urlopu czy po prostu weekendu. Wielu z nas może zapytać dlaczego kajaki, skoro mogę pojeździć na rowerze?

Spływy kajakowe dostarczają wielu wrażeń, trzeba trochę się pomęczyć, wysilić mięśnie by powalczyć z nurtem rzeki bo nie które odcinki wcale nie są takie łatwe, owszem są momenty kiedy nie trzeba się zbytnio wysilać, ale gdy przed sobą mamy ostry zakręt lub lawirowanie pomiędzy konarami drzew będziemy musieli się trochę pomęczyć, ale to sama przyjemność, można się zmęczyć i zapomnieć choć na chwilę o codzienności.

Poza doznaniami sportowymi i wysiłkiem, możemy podziwiać piękno przyrody, która z rzeki wygląda zupełnie inaczej niż z brzegu, możemy obserwować ptaki i nadrzeczne owady i zwierzęta, dlatego najpiękniejsza pora roku na kajaki to wiosna, kiedy wszystko budzi się do życia, przy brzegu buszują dzikie kaczki i inne ptactwo, przy odrobinie szczęścia i wysilenia wzroku zauważymy też ptasie gniazda z pisklakami.

Spływy kajakowe sprawiają naprawdę dużo przyjemności.

Wybierając się na spływ kajakowy nie trzeba być jakoś specjalnie przygotowanym, wystarczy sportowy strój, najważniejsze jest to by rzeczy takie jak portfel, aparat fotograficzny czy telefon komórkowy zapakować do szczelnego worka foliowego, by w razie rzecznej nieprzewidywalnej kąpieli, w sklepach sportowych można kupić specjalne worki na spływy kajakowe do wartościowych rzeczy, są one chyba najlepszym rozwiązaniem. Na spływie kajakowym nie musimy mieć też super kondycji, co prawda po rocznym siedzeniu przy biurku mogą boleć nas ręce od wiosłowania ale nic poza tym.

Dobrze jest umieć pływać i nie bać się wody, bo zdarza się i to nawet dość często niespodziewana wpadka z kajaka do wody, jeżeli nie umiesz pływać koniecznie ubierz kamizelkę, zresztą bez względu na to czy umiesz pływać czy nie kamizelkę powinieneś na kajaku mieć na sobie ze względu na własne bezpieczeństwo, bo rzeka to jednak żywioł i nurt może mieć miejscami naprawdę silny.

Jeżeli wpadniesz już do wody na spływie kajakowym przede wszystkim nie wpadaj w panikę, tylko spokojnie wypłyń na powierzchnie, jeżeli nurt jest silny złap się najbliższego konaru drzewa, organizator który płynie zazwyczaj ostatnim kajakiem pomoże się tobie wydostać, a jeżeli jesteś zdany na siebie musisz wydostać się na brzeg z nurtem rzeki, płynąc pod prąd możesz zbyt szybko stracić siły. Spływy kajakowe są bardzo fajne ale podstawowe normy zachowania ostrożności warto zachować byśmy mogli miło wspominać czas spędzony na spływie.

Kajaki użytkowane na spływach są bezpieczne, stabilne i nie zatapialne, zazwyczaj są dwuosobowe ale zdarzają się również większe, także nie ma mamy się czego obawiać, są lekkie dlatego łatwo nimi manewrować i sterować, wiosła dołączone są na stałe bo bokach kajaku, tak by nie mogły się zgubić podczas wywrotki. Najnowocześniejsze kajaki są wykonane z polietylenu co gwarantuje stabilność na najtrudniejszych spływach, niestety koszt wynajmu takiego jachtu jest jednak wyższy niż wypożyczenie tradycyjnego kajaku.

Koszt wypożyczenia kajaku zaczyna się od 20 zł na dzień do 60 zł na dzień za kajak z polietylenu, oczywiście cena zależy od wypożyczalni, grupy zazwyczaj mają zniżki.Taki spływ kajakowy to często odpoczynek relaks po ciężkim okresie pracy https://poznan.lezajsk.pl .

Nie musimy też się martwić o trasę spływy, to opracowuje zazwyczaj organizator, można też wybrać się samemu na spływ ale na początku warto wybrać się w grupie, bo jak wiadomo w grupie raźniej. Zbliżają się najpiękniejsze letnie miesiące, może zatem warto pomyśleć o wycieczce na spływ kajakowy.