Garaż wbudowany w bryłę budynku ma wiele zalet, a osoby decydujące się na budowę domu nie biorą nawet pod uwagę innego rozwiązania. Planując miejsce na samochód, warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi sprawami. Co oczywiste, garaż wbudowany w bryłę domu zajmuje mniej miejsca niż dodatkowy budynek wciśnięty obok domu. To oszczędność przestrzeni i miejsca.
Dzięki wbudowaniu garażu w bryłę domu, powiększyć będziemy mogli ogród, dodając do niego np. altanę.
Ważnym elementem jest samo usytuowanie domu, które optymalnie kierowane być powinno na osi północ-południe. Szczególne znaczenie ma to w przypadku domów energooszczędnych, ale i tradycyjne domu powinny być właśnie tak budowane – ze względu na komfort korzystania z budynków i ogrodu.
Warto jednak w taki sposób wybrać działkę, aby wyjazd z garażu sytuowany był od północy. Dzięki takiemu zabiegowi, ogród na tyłach domu, do którego prowadzić mogą oszklone drzwi z salonu, będzie przepełniony słońcem i oddalony od ulicy. Innym dobrym rozwiązaniem jest wjazd od wschodniej strony. Kłopot z garażem mogą mieć osoby posiadające wąską działkę https://www.intermedialna.pl/.
Tu szukać musimy mniejszego zła. Wjazd od frontu zmniejszy i tak małą działkę, wjazd z boku, niepotrzebnie poszerzymy budynek, wjazd z tyłu domu wymaga zaś dodatkowego podjazdu obok budynku. Warto zdecydować się na wjazd na tylnej elewacji, o ile działka jest np. długa, ale ścieżkę do garażu będziemy musieli zagospodarować z boku domu, co odbije się z pewnością na tworzeniu ogródka.
Garaż wpisany w bryłę domu dobrze umieścić blisko pomieszczenia skierowanego na północ. Dzięki temu garaż uczynimy barierą termiczną, chroniącą budynek przed chłodem i wiatrem. Takie usytuowanie sprawi też, że niepotrzebnie nie zostanie zabrana energia słoneczna.
Na północnej stronie powinniśmy ulokować kuchnię, którą warto stworzyć w sąsiedztwie garażu. Bliskość pomieszczeń ułatwi np. przenoszenie zakupów. http://fashionh.pl/
Inną opcją połączenia garażu z domem może być bliskość pomieszczenia gospodarczego, gdzie znajduje się kocioł grzewczy. Usuwanie popiołu w przypadku paliwa stałego będzie łatwiejsze, w innym przypadku – w garażu możemy składować opał. Kolejnym atutem łączenia garażu z domem jest możliwość przechodzenia do pomieszczeń bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.
Co ważne dla kieszeni, koszt budowy garażu w bryle jest o wiele niższy niż budowa wolnostojącego garażu w pobliżu domu, a sama budowa nie wymaga dodatkowych formalności. Pozwolenie na budowę domu to zarazem pozwolenie na budowę garażu. Garaż budowany oddzielnie nie może powstać po wniesieniu zgłoszenie.
W tym przypadku koniecznie musimy uzyskać odrębne pozwolenie na budowę.
Warto więc wbudować garaż w bryłę domu, mając na uwadze wszystkie kroki, jakie trzeba poczynić, żeby nie żałować tej decyzji.