Walka z zaparowanymi szybami.

Okres zimowy to czas w którym najczęściej mamy do czynienia z zaparowanymi szybami. Parowanie to jak najbardziej normalne zjawisko związane jest z dużą różnicą temperatur pomiędzy temperaturą na dworze a tą którą mamy w domu. Parowanie szyb zwiększa się podczas wykonywania codziennych czynności takich jak gotowanie, suszenie prania.

okno zaparowane - środki czystości

okno zaparowane – środki czystości

Parowanie wiąże się z większą wilgotnością w naszym domu przekraczającą zalecaną normę 40-50 % wilgotności powietrza. Nadmiar wilgoci ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie może spowodować bóle głowy ataki migreny a najczęściej różnego rodzaju choroby układu oddechowego. Pleśń na ścianie wokół okien również może być efektem nadmiernej wilgoci.

Aby zmniejszyć wilgoć w naszych domach oraz efekt zaparowanych szyb należy pamiętać o systematycznym odprowadzaniu nadmiaru wilgoci otwieraniu okien, wietrzeniu co w sezonie zimowym może być utrudnieniem zważając na ogrzewanie co za tym idzie ciepłe powietrze wypuszczamy na zewnątrz.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty zmniejszające parowanie szyb efekt po zastosowaniu jest na ogół chwilowy i nie rozwiązuje on nadmiernej wilgoci szczególnie płyny do mycia szyb i przeszkleń.

Najlepszym sposobem jest sprawny system wentylacji, aby to uzyskać należy zainstalować w oknach nawiewniki posiadające czujniki, które same regulują przepływ powietrza. Dużą rolę odgrywają również grzejniki, bardzo ważną rzeczą jest, aby przy budowie bądź remoncie domu umieścić grzejniki bezpośrednio pod oknem, poprawi to cyrkulację powietrza.

Bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie jest wentylacja nawiewno-wyziewna zapewniająca usuwanie przykrych zapachów oraz nadmiernej wilgoci.

Montując tego typu instalację nie jesteśmy narażeni na przeciągi oraz odgłos dobiegający spoza budynku. Jeśli przy budowie domu zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie należy pamiętać iż wszystkie okna oraz drzwi muszą być szczelne gdyż od tego zależy prawidłowe funkcjonowanie wentylacji.

Decydując się na wentylację nawiewno-wziewną należy również pamiętać iż nawiewniki w oknach są nie potrzebne a wręcz niewskazane.